خانه > مطالب اصلی > نگاهی به نقش شبکه دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع) در پست های مدیریتی

نگاهی به نقش شبکه دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع) در پست های مدیریتی

از خوابگاه پل مدیریت تا میز مدیریت

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
از راست به چپ؛ ردیف اول: جلیلی، درستکار، حسینی، رمضان زاده. ردیف دوم: اسماعیلی، کواکبیان، وحید جلیلی، سعید جلیلی. ردیف سوم: صالح آبادی، فرید الدین حداد عادل،‌ خسرو تهرانی، وحید یامین پور

ظاهرا فردا نیوز،  تابناک،  فرارو ، رجا نیوز ، جنبش عدالتخواهی ، شبکه و روزنامه ایران(ارگان رسمی دولت)، دنیای اقتصاد، کیهان، رسالت، همشهری جوان، پنجره، رسالت، سیاست روز و…در جناح های مختلف و گاها مقابل هم حرکت می کنند. اما مدیران ارشد این سایت ها و روزنامه ها و نشریات همگی همان وجه مشترک را دارند؛ «امام صادقی» هستند.

نقطه اشتراک، خسرو تهرانی(قنبری)، سعید جلیلی(دبیر شورای عالی امنیت ملی)، احمد علم الهدی(امام جمعه مشهد)، مصطفی پورمحمدی (وزیر کشور سابق)، حسین بشیریه(پایه گذار جامعه شناسی سیاسی در ایران)، سعید حجاریان، محسن کدیور، حسام الدین آشنا، علی صالح آبادی(رئیس سازمان بورس)، محسن اسماعیلی(عضو حقوقدان شورای نگهبان)، عبدالله رمضان زاده و سید محمد حسینی(وزیر ارشاد فعلی) چه می تواند باشد؟

همه اینها به اضافه معاونان(که با رفت و آمد وزرا گاه تغییر نمی کنند) بدنه کارشناسی اکثر سازمان ها و وزارت خانه ها، سازمان صدا سیما، رسانه ها، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و…. در یک کلید واژه با هم ارتباط دارند. آن کلید واژه هم «امام صادقی» است.  و امام صادقی یعنی چیزی بین دانش آموخته حوزه و دانشگاه، به نوع بیان و استدلال آنها  نگاه کنید، مهم نیست او در صدا و سیما مشغول است یا در بدنه دولت، به  عبارات و واژگان و… دقت کنید، او امام صادقی است؛ همین عبارت «امام صادقی» رمز ارتباط آنهاست.

امام صادقی ها چیزی حدود ۷-۸ سال با هم در راهروهای باغ سرسبز بنا شده روی پل مدیریت مشرف به منظره تهران با هم راه می روند بحث می کنند. سر کلاس درس اخلاق آیت الله مهدوی کنی، حجت الاسلام قرائتی، حجت الاسلام فاطمی نیا، آیت الله امجد حاضر می شوند. نگاه آنها به مهدوی کنی، به مثابه فرزندانی است که به پدر خود نگاه می کنند. به دو زبان مسلط می شوند و در دوره های فشرده شرکت می کنند. با معارف اسلامی به خوبی آشنا می شوند؛ اعتقاد راسخی به نظام دارند و برای میز سیاست گذاری در نظام جمهوری اسلامی ایران پرورش داده می شوند

خسرو تهرانی(یا خسرو قنبری) جزء اولین ورودی های دانشگاه امام صادق است. سال های ابتدای اصلاحات است و کتاب شنود اشباح نقل مجالس است. نویسنده، در این کتاب فردی به نام خسرو تهرانی را به دست داشتن در انفجار دفتر نخست وزیری میکند. سایر متهمین این کتاب(که حسین شریعتمداری هم به آن نقدهای جدی وارد کرد) بیشتر شناخته شده بودند، اما خسرو تهرانی اولین بار عکسش در این کتاب منتشر شد. کتابی که ایت الله مهدوی کنی، رئیس دانشگاه امام صادق آن را در یکی از جلسات بچه بازی نامیده بود(به گزارش پایگاه خبری شریف نیوز) بر اساس اسناد دانشگاه امام صادق، خسرو قنبری(تهرانی) حدودا یک سال پس از واقعه مزبور(یعنی ماجرای بمب گذاری در دفتر نخست وزیری که در شنود اشباح به ان اشاره شده است) در شهریور سال ۶۰ وارد دانشگاه امام صادق شده است و به شماره دانشجویی ۶۳۳۰۴۵۱۱۹، تحصیل در رشته معارف‌اسلامی و علوم سیاسی را آغاز کرده است و پایان نامه خود را نیز در سال ۱۳۷۲ با عنوان « ساخت روانی و جامعه شناسانه سازمان مجاهدین خلق ایران با نگاه به مباحث تکنیکی »  با مشاوره «احمد علم الهدی» و «محمد محمدی ری شهری»  و به راهنمایی دکتر سریع القلم، ارایه می دهد.

به عنوان رشته های تحصیلی بپردازیم، اگرچه یکی اقتصاد خوانده و دیگر حقوق اما ابتدای عنوان رشته هر دو نوشته شده است: « معارف اسلامی و …» حالا جای سه نقطه می توانید حقوق، اقتصاد یا مدیریت را بگذارید. و همین می شود که دانش موخته امام صادق را نمی توان با دانش موخته دانشگاه تهران، علامه، زیاد قیاس کرد.

هر مرکز و معاونت و وزارت خانه ای شاهرگ حیاتی بخش و حوزه ای است. و شما احتمالا هیچ کدام اینها را نخواهید یافت که یک یا بیش از یک نفر «امام صادقی» حداقل در بدنه کارشناسی خود نداشته باشد. البته حساب مدیران ارشد و معاونان جداست. از صدا و سیما گرفته تا سازمان بورس، همه جا هستند. این گزارشی است از دانش آموختگان اولین دانشگاه تولیدی انقلاب اسلامی ایران، یعنی دانشگاه امام صادق(ع).

صدا و سیما

می گویند در سال های ۷۶ تا ۸۴ بدنه دولت کمتر دانش آموختگان امام صادق را جذب خود می کرده و در همین سال هاست(یعنی دوران  ریاست لاریجانی بر سازمان) که این فارغ التحصیلان جذب سازمان می شوند.. هنوز هم آنها که جذب شدند هستند. آنها بیشتر به سمت بخش های خبری سیما می روند. در دانشکده خبر سیما و اتاق های خبر به فراوانی می توان امام صادقی یافت. البته بعد از روی کار آمدن دولت نهم، بعضا به دولت کوچ کردند و یا با حفظ سمت در دولت هم فعالیت می کنند. مهدی آذرمکان از جمله کسانی است که پس از صدا و سیما به بدنه دولت رفت. او که پیشتر در صدا و سیما مشغول به کار بود، در سال ۸۷ حکم خود را از دستان صادق محصولی، وزیر کشور وقت گرفت و به عنوان مدیر کل روابط عمومی وزارت کشور منتصب شد، سمتی که تاکنون نیز بر آن تکیه زده است. از دیماه سال گذشته تا کنون، یعنی درست وسط حوادث پس از انتخابات، دوره زمانی که روابط عمومی وزارت کشور روزهای پرکاری را در آن می گذراند.

هرچند تعداد امام صادقی ها در صدا و سیما زیاد است، اما افرادی هستند که در صدا و سیما به عنوان چهره های شاخص امام صادقی حضور دارند. اول به سراغ چهره های شناخته شده تر برویم، آنها که جلوی صحنه هستند نه پشت صحنه!

«علی درستکار» با بهره مندی از دانش زبان انگلیسی قوی، مجری که چهره اش را در برنامه «این شب ها» مردم دیده اند.  با اجرای خاص و اطلاعات مذهبی قوی، روبروی حاج آقای فاطمی نیا(مدرس اخلاق امام صادق) می نشیند و گفتگو می کند. اکثر نسل های بعدی او را به عنوان معرف و راهنما در سازمان می شناسند.

سایرین، که بعضا بسیار موثرتر عمل میکنند، بیشتر پشت صحنه هستند، از قائم مقام و معاون  و اساتید و روسای دانشکده های مرتبط گرفته تا مدیران موثر در راه اندازی بخش خبری ۲۰:۳۰  و سردبیران بخش های خبر و… نام بعضی را در جدول مشاهده می کنید.

حسین کرمی(قائم مقام معاونت صدا و سیما)، جهانگیر بیابانی(رییس سابق شبکه آموزش سیما)، علی جعفری و… هم همگی دانش آموخته این دانشگاه هستند.

همچنین رضا معین آبادی، سید احمد سادات، ناجی چنانی، خسرو فریاد رس، حسین رضی و… از مدیران و مجریان شبکه برون مرزی العالم همگی امام صادقی های صدا و سیمایی هستند.

«روح الله احمدزاده کرمانی» جوان ترین استاندار و استاندار فعلی فارس، رئیس اسبق دانشکده خبر و دبیر هیات امنای این دانشگاه مشاور عالی وزیر و عضو شورای معاونین وزارت کشور، رئیس مرکز مطالعات، تحقیقات و آموزش وزارت کشور و نماینده وزیر در هیات امنای دانشگاه علوم انتظامی ناجا، حضور در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ، سازمان صدا و سیما، ستاد کل نیروهای مسلح کشور ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان ملی جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بین المللی آیسسکو، ایرنا، موسسه مطبوعاتی ایران و معاونت اجتماعی ناج ، عضو شورای مرکزی کمیته ملی جنگ نرم و عملیات روانی و…. از فارغ التحصیلان این دانشگاه است.

«وحید یامین پور» شهرت خود را بیشتر در جریان انتخابات بدست آورد. خاصه با یادداشت های تندی که علیه زهرا رهنورد و موسوی به رشته تحریر در آورد و در رجا نیوز و… منتشر هم شدند. از حامیان سرسخت دکتر احمدی نژاد است و وبلاگ نویس. خودش می گوید هنرمند است و لااقل در مورد هنر اظهار نظر می کند. او دانش آموخته «حقوق جزاست»، مدرس دانشگاه آزاد هم هست. در فهرست دانشجویان امام صادق نام او به چشم می خورد که کنارش آمده که هنوز دانشجوی این دانشگاه است. یامین پور سابقه حضور در رادیو جوان را نیز دارد. او مشاور شبکه سوم سیما هم هست و مجری گری را هم به قول خودش بعضی وقت ها که صلاح باشد انجام می دهد. اینها را جمع بزنید با چند خبرنگار دیگر.

در محل هاروارد به سبک جمهوری اسلامی ایران

پل مدیریت، از معدوده مناطقی است که در فرایند سال های پس از انقلاب نام خود را تغییر نداده است. عده ای بر این باورند که نام پل مدیریت از دانشکده مدیریت هاروارد که در  همین منطقه، یعنی محل فعلی دانشگاه امام صادق(ع) بوده اخذ کرده است. پس از انقلاب دانشجوهای انقلابی بنای این ساختمان را در اختیار انقلاب قرار می دهند و دانشگاه امام صادق در همین محل که بنای آماده مناسب با هدف دانشگاه نیز داشته بنا می شود. در اینکه این دانشگاه چگونه تاسیس شده است اختلاف نظرهایی وجود دارد. ماجرا به نقل قول آیت الله مهدوی کنی در خصوص چگونگی تاسیس این دانشگاه در کتاب خاطرات بر می گردد. ظاهرا محل بحث همان است که در صفحه ۳۹۷ ـ این کتاب ـ بیان شده است:

در این اساسنامه آیت الله منتظری به عنوان ریاست عالی آمده است . اختیارات کلی این جامعه در اختیار هیأت امنا بود. البته عنوان‏ ‏ریاست عالی برای آیت الله منتظری مبتنی بر این بود که ایشان به سمت قائم مقام رهبری توسط مجلس خبرگان تعیین شده بود. ولی‏ ‏پس از عزل ایشان از این سمت ، قهرا ریاست عالی موضوعا منتفی گردید و پس از بروز مشکلاتی که مانع از حضور ایشان در جلسات‏ ‏هیأت امنا و قهرا منجر به استعفای ایشان شد، سرانجام ادامه کار هیأت امنا بدان شکل غیر ممکن می‎نمود. مقام معظم رهبری‏ ‏حضرت آیت الله خامنه ای مصلحت دیدند تا زمان اصلاح اساسنامه و تعیین امنای جدید، جریان کارهای جامعه با نظر حقیر انجام‏ ‏گیرد و در واقع من به عنوان جانشین هیأت امنا با تعیین هیأت مدیره ای مرکب از بعضی از اعضای امنا و جز آنان ، مسئولیت اداره‏ ‏جامعه را عهده دار شدیم .

به هر تقدیر، در حال حاضر ریاست این دانشگاه را ایت الله مهدوی کنی بر عهده دارد. دانشگاه در سال ۱۳۶۱ مقارن با سالروز ولادت حضرت محمد(ص) و امام صادق(ع) تشکیل شد. هیات موسس این دانشگاه از میان شخصیت هایی چون آیت الله خامنه ای و حضرات آیات مشکینی، مهدوی کنی، امینی، امامی کاشانی و … بودند. دانشگاه در ابتدا در سه رشته معارف اسلامی و تبلیغ (الهیات)، معارف اسلامی و علوم سیاسی، معارف اسلامی و اقتصاد، در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، آغاز به کار کرد. گروهی از جوانان از همان سال های آغاز تاسیس، برای تحصیل به این دانشگاه وارد شدند. در سال ۱۳۶۹ دو رشته دیگر « معارف اسلامی و مدیریت» و «معارف اسلامی و حقوق» در مقطع کارشناسی ارشد به مجموعه رشته‌های موجود اضافه شد و در سال ۱۳۷۱ دوره‌های مقطع دکتری در این دانشگاه در چهار رشته الهیات، علوم سیاسی، علوم اقتصادی، و فرهنگ و ارتباطات تاسیس شد و در سال ۱۳۸۲ ششمین رشته در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته تحت عنوان «معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات» ایجاد می شود.

نکته جالب آنکه این دانشگاه به هیچ وجه برای اداره خود از مراکز دولتی بودجه ای دریافت نمی کند و هزینه های خود را از طریق کمک های مردمی که اکثرا از بازار تامین می شود تامین می کند. دانشجویان بابت تحصیل در این دانشگاه پولی پرداخت نمی کنند، اما در ابتدای ورود متعهد می شوند که اگر از تحصیل در این دانشگاه باز ماندند، هزینه ای را که تاکنون برای تحصیلشان پرداخت شده است را بازپرداخت کنند.

رسانه ها

ظاهرا فردا نیوز،  تابناک،  فرارو ، رجا نیوز ، جنبش عدالتخواهی ، شبکه و روزنامه ایران(ارگان رسمی دولت)، دنیای اقتصاد، کیهان، رسالت، همشهری جوان، پنجره، رسالت، سیاست روز و…در جناح های مختلف و گاها مقابل هم حرکت می کنند. اما مدیران ارشد این سایت ها و روزنامه ها و نشریات همگی همان وجه مشترک را دارند؛ «امام صادقی» هستند.

«وحید جلیلی»، برادر سعید جلیلی، هرچند مثل برادر امام صادقی است، اما ظاهرا مثل او به امور سیاسی و امنیتی علاقه نداشته، سردبیر سابق روزنامه ابرار، بیشتر کار رسانه ای کرده، در حال حاضر هم در سایت مرکز اسناد و مجله راه به ایفای نقش می پردازد.

«فرید الدین حداد عادل» فرزند حداد عادل، رئیس سابق مجلس هم در این میان به چشم می خورد. با آن سن کم مدیر دبستان مهمی مثل «؛دبیرستان فرهنگ» است، سردبیر سابق همشهری جوان و عضو سیاست گذار نشریه پنجره، منتسب به زاکانی و حامی محمود احمدی نژاد نیز  در این بین هست. البته در بین دانش آموختگان امام صادق، کم نیستند کسانی که شهرتشان با بزرگان تشابه دارد. اما فرید الدین حدادعادل یکی از رسانه ای های آنهاست.

«محمد حسین خوشوقت»، مدیر کل سابق رسانه های وزارت کشور و معاون اسبق مطبوعات خارجی وزارت ارشاد(در زمان احمد مسجد جامعی) نیز در این بین به چشم می خورد. این روزها او مدیریت سایت فرارو (نزدیک به قالیباف) را بر عهده دارد.

مازیار بیژنی(کاریکاتوریست این روزنامه) از روزنامه کیهان، علی میرزاخانی خسروشاهی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد، صالح اسکندری از رسالت، محمد قادری از تابناک، مقداد نیلی، حسن روزی طلب، علی نادری و مهدی فاطمی از موسسه ایران و رجا نیوز، مجید رفیعی از فردا نیوز و…. همگی چهره های رسانه ای امام صادق هستند.

ذکر تمامی دانش آموختگان امام صادق که در مطبوعات نیز فعال هستند از حوصله این نوشتار خارج است، اما مشخصات برخی از چهره ها در جدول آمده است.

اقتصادی ها

«علی صالح آبادی» رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، از مدیرانی که با عوض شدن دولت نیز هنوز موسم تغیرش فرا نرسیده است، از دانش آموختگان «اقتصاد» دانشگاه امام صادق است و البته در بدنه این سازمان جز او نیز دانش آموختگانی به چشم می خورند. البته اگر از دانش موختگان صرف نظر کنیم، رئیس اسبق سازمان بورس نیز، یعنی ؟؟؟ عبده تبریزی هم در این دانشگاه مدتی تدریس می کرده است.

« محمدهادی زاهدی وفا»، شخصی که حضورش در بین تیم مذاکره کننده ایران با گروه ۵+۱ برای بسیاری سوال برانگیز بود. چراکه او سوابق اقتصادییست تا سوابق دیپلماتیک، او در حال حاضر معاون وزیر وزیر اقتصاد  است.

« اصغر ابولحسنی هیستانی » نیز در همان وزارت خانه زادی وفا مشغول است، او را به عنوان معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد می شناسند، البته پیشتر نیز در دانشگاهی که یک امام صادقی دیگر ریاستش را بر عهده داشت معاون بود، یعنی دانشگاه پیام نور. «سیدمحمد موسوی»، مدیر کل دفتر امور صادرات و روابط بین الملل وزارت صنایع و معادن دیگر امام صادقی اقتصادی است.

« داوود منظور»، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو نیز از اقتصادی های امام صادق به شمار می رود،  فارغ التحصیلان اقتصادی این دانشگاه در بدنه کارشناسی و در سطح مدیران درجه ۳-۴ بسیار هستند که از ذکر نام آنها خودداری شده است.

دیپلمات ها و رایزن ها

در بدنه وزارت خانه ها هم امام صادقی ها به چشم می خورند و ازجمله وزارت امور خارجه. حجت الله ایوبی(رایزن فرهنگی سابق در پاریس معاون اجتماعی پور محمدی، رئیس موسسه اکو(وابسته به وزارت خارجه و وزارت ارشاد))، محمد باقرخرم شاد(معاون سابق وزیر علوم و معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه)، ابولحسن خلج منفرد(رایزن فرهنگی ایران در ترکیه)، علیرضا اسماعیلی کلیشمی(رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا)، سید محمد طباطبایی(رایزن فرهنگی ایران در فرانسه)و… محمدرضا مجیدی(معاون سابق وزیر کشور و نماینده ایران در یونسکو)، محمدرضا دهشیری (معاون محدرضا مجیدی در مقر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو- پاریس و استاد دانشکده روابط بین الملل دانشگاه وزارت امور خارجه)، لکی زاده(سفیر ایران در لهستان،  معاون اداره مجمع شیمیایی و خلع سلاح وزارت خارجه)، رکن آبادی (مدیرکل اداره خاورمیانه  و کاردار سابق ایران در دمشق )

دقت شود که هرچند رایزنان فرهنگی حکم خود را از وزارت امور خارجه دریافت می کنند، اما در اصل تابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به شمار می روند و نمی توان آنها را دیپلمات نامید.

ارشادی ها

اگر خود سید محمد حسینی، وزیر ارشاد فعلی و رئیس سابق دانشگاه پیام نور را فاکتور بگیریم، بازهم، چه در دوره جدید و چه در دوره قبلی حضور امام صادقی ها در بدنه وزارت ارشاد در سطح مدیران ارشد چشم گیر است. از آن میان می توان به : « محمد الله یاری»، مدیرکل کتاب وزارت ارشاد، « محمدهادی همایون»، رئیس پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات، معاون اسبق برنامه‌ریزی و توسعه وزیر ارشاد، « حسین عرب اسدی»، مدیرکل سابق ارشاد استان تهران، « محمدجواد  آقاجری»، معاون سابق فرهنگی وازرت ارشاد و «محمد مهدی انصاری»، معاون سابق برنامه ریزی وزارت ارشاد، رئیس مرکز مطالعات و توسعه رسانه ها، اشاره کرد.

دیگران

«سعید جلیلی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم امام صادقی است. کسی که پایان نامه او در زمان انتصابش مورد بحث قرار گرفت. پایان نامه ای تحت عنوان « سیاست خارجی پیامبر (ص)» مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در شورای عالی امنیت ملی امام صادقی های دیگری هم حضور دارند، که درسمت های عالی به ایفای نقش می پردازند، از آن جمله می توان به «پیمان جبلی»، «علی باقری» و… اشاره کرد. در سایر وزارت خانه ها و مراکز دولتی هم اشخاصی در سطح مدیران ارشد به این سبک حضور دارند، که ذکر همه مقدور نیست.

از مجلس که بگذریم«کاظم جلالی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را نیز باید ببینیم که دانش آموخته این دانشگاه است و البته غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، که پیشتر سمت معاونت پژوهشی این دانشگاه را بر عهده داشته است.

«ناصر باهنر»(فرزند شهید باهنر و برادر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی) و «حسین سوزنچی» نیز دو کارشناس و عضو هیات تدوین کتب درسی هستند.

اساتید

شاید یکی از خواص منحصر به فرد این دانشگاه استفاده حداکثری از اساتید باشد. اگرچه غاطبه فارغ التحصیلان این دانشگاه را طیفی خاص تشکیل می دهند اما نباید تصور کرد که آنها از حضور اساتید با طرز فکر دیگر بهره مند نیستند. از سرشناس ترین چهره های سیاسی جناح موسوم به اصلاح طلب و حتی اپوزوسیون در این دانشگاه تدریس می کردند.

چهره هایی مثل:   حسین بشیریه(بنیانگذار جامعه شناسی سیاسی)، سعید حجاریان، محسن کدیور، داوود هرمیداس باوند(عضو جبهه ملی)، چنگیز پهلوان(از شرکت کنندگان در کنفرانس برلین)عبدالرضا هوشنگ مهدوی(مورخ) و… در این دانشگاه تدریس کردند!

«مصطفی پورمحمدی» رئیس فعلی سازمان بازرسی کشور،  معاون و جانشین اسبق وزیر اطلاعات و وزیر کشور در دولت اول احمدی نژاد است. شخصیتی است که نامش با امام صادق پیوند خورده، هرچند دانش آموخته این دانشگاه نیست، اما دانشجویان زیادی در کلاس درس او در این دانشگاه حاضر شدند.

سردار «رحیم صفوی» را همه با آن لباس نظامی می شناسند، اما او هم در دانشکده‌ علوم سیاسی تدریس کرده، همچنین حضور دانش‌جعفری وزیر مستعفی اقتصاد و دارایی و حامیان محسن رضایی در انتخابات اخیر نیز در لیست اساتید چشم گیر است. «حمید مولانا» نیز از چهره هایی است که در این دانشگاه تدریس می کرده است.

«غلامعلی حداد عادل» رئیس سابق مجلس نیز از مدرسین این دانشگاه است. «سعید جلیلی» اگرچه از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اما همچنان در کنار استاد پیشین خود «احمد علم الهدی» به تدریس تفسیر سیاسی قران می پردازد.

امام صادقی های اصلاح طلب

کسی نمی تواند ادعا کند امام صادق اصلاح طلب تربیت می کند! اما از بین دانش آموختگانش هم هر ازچندی اصلاح طلبی بیرون می اید. از آنجمله می توان به  عبدالله رمضان زاده اشاره کرد. امیرحسین ترکش‌دوز، عضو دفتر میرحسین موسوی در سالهای پس از نخست وزیری وی،عضو سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران و از فعالین ارگان مطبوعاتی این سازمان(عصر ما)، او هم از امام صادقی ها به شمار می رود. هرچند او از چهره هایی است که بعد از سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به سمت اصولگرایان تمایل پیدا کرد. مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم هم جزو آن گروه است.

خسرو تهرانی(یا خسرو قنبری) جزء اولین ورودی های دانشگاه امام صادق است. سال های ابتدای اصلاحات است و کتاب شنود اشباح نقل مجالس است. نویسنده، در این کتاب فردی به نام خسرو تهرانی را به دست داشتن در انفجار دفتر نخست وزیری میکند. سایر متهمین این کتاب(که حسین شریعتمداری هم به آن نقدهای جدی وارد کرد) بیشتر شناخته شده بودند، اما خسرو تهرانی اولین بار عکسش در این کتاب منتشر شد. کتابی که ایت الله مهدوی کنی، رئیس دانشگاه امام صادق آن را در یکی از جلسات بچه بازی نامیده بود(به گزارش پایگاه خبری شریف نیوز) بر اساس اسناد دانشگاه امام صادق، خسرو قنبری(تهرانی) حدودا یک سال پس از واقعه مزبور(یعنی ماجرای بمب گذاری در دفتر نخست وزیری که در شنود اشباح به ان اشاره شده است) در شهریور سال ۶۰ وارد دانشگاه امام صادق شده است و به شماره دانشجویی ۶۳۳۰۴۵۱۱۹، تحصیل در رشته معارف‌اسلامی و علوم سیاسی را آغاز کرده است و پایان نامه خود را نیز در سال ۱۳۷۲ با عنوان « ساخت روانی و جامعه شناسانه سازمان مجاهدین خلق ایران با نگاه به مباحث تکنیکی »  با مشاوره «احمد علم الهدی» و «محمد محمدی ری شهری»  و به راهنمایی دکتر سریع القلم، ارایه می دهد.

دانشگاه امام صادق هم مثل سایر مراکز آموزش عالی دانش آموختگان زیادی را تربیت و به جامعه تحویل داده است. اما نباید فراموش کرد که رویه این دانشگاه و سبک «پرورش و آموزش» در آن زیاد شبیه سایر دانشگاه ها نیست. همان پرورشی که فارغ التحصیل این دانشگاه را «امام صادقی» می کند. طوری که بعد از سال ها مهر امام صادقی همیشه روی کارنامه فارغ التحصیلان می ماند.  موسسان و مرتبطین منتفذ این دانشگاه هم همیشه تاکید کرده اند که این دانشگاه برای تربیت مدیران فعالیت می کند. چیزی که با نام محل شکل گیری دانشگاه، یعنی دانشکده مدیریت هاروارد، نیز شباهت زیادی دارد؛ اما به سبکی جز آنچه قرار بوده در آن بنا پیش از تاسیس دانشگاه امام صادق(ع) اتفاق بیافتد.

بدیهی است که هر انقلابی، برای تربیت مدیران خود در نظام سیاسی جدید می باید دانشگاهی تاسیس کند تا مدیرانی هماهنگ با خود را به نظام سیاسی تزریق کند. اما تعداد دانش آموختگان این دانشگاه در دوران های پیشین نشان از آن دارد که فارغ التحصیلان این دانشگاه نتوانستند در سطح مدیران ارشد کشور نقش بازی کنند. مشخصا این دانشگاه به خاطر تربیت مدیر دئر جمهوری اسلامی تاسیس شده بود. نکته ای که موسسان ان نیز بارها در سخنرانی های خود به آن ازعان کرده اند. اما از میان هزاران نفر مدیر ارشد، چند نفر از امام صادقی ها توانستند پست های مهم را به عهده بگیرند. بی شک بخش عمده بدنه کارشناسی بسیاری از سازمان ها در اختیار امام صادقی ها است. اما از میان وزرا، کمتر دیده شده لا اقل در چند دولت قبلی وزیری از امام صادق روی کار بیاید. حسینی، وزیر ارشاد فعلی اولین تجربه وزارت امام صادقی ها است. تا پیش از آن و در دولت های گذشته، امام صادقی ها زیاد در پست های مدیریتی دولتی ایفای نقش نمی کردند و بیشتر در سازمان هایی مثل صدا و سیما و یا وزارت خانه های خاصی در حد مدیران دسته یک و دو فعالیت می کردند.

برخی از فارغ التحصیلان

نام-نام خانوادگی

فعالیت

سید محمد حسینی

وزیر ارشاد

سعید جلیلی

دبیر شورای عالی امنیت ملی

محمدهادی زاهدی وفا

معاون وزیر وزیر اقتصاد

مصطفی کواکبیان

نماینده مجلس

حجت الله ایوبی

رایزن فرهنگی سابق در پاریس معاون اجتماعی پور محمدی، رئیس موسسه اکو(وابسته به وزارت خارجه و وزارت ارشاد)

غلامرضا خواجه سروی

معاون وزیر علوم

محمد باقرخرم شاد

معاون سابق وزیر علوم و معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه

علی باقری

معاون بین الملل جلیلی

محمدرضا مجیدی

معاون سابق وزیر کشور و نماینده ایران در یونسکو

محمدرضا دهشیری

معاون محدرضا مجیدی و استاد دانشکده روابط بین الملل دانشگاه وزارت امور خارجه

حسام الدین آشنا

معاون اسبق وزیر اطلاعات و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق

محسن اسماعیلی

عضو حقوق دان شورای نگهبان

پیمان جبلی

بنیانگذار گفتگوی خبری، از مدیران بخش خبری ۲۰:۳۰، رئیس سابق دفتر سیما در بیروت و مشاور سعید جلیلی

خسرو تهرانی(قنبری)

-

عبدالله رمضان زاده

استاندار سابق کردستان، سخنگوی دولت اصلاحات

کاظم جلالی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

فرید الدین حداد عادل

سردبیر اسبق همشهری جوان، عضو شورای سردبیری هفته نامه پنجره/ مدیر دبیرستان فرهنگ

حسین رضی

مدیر اسبق شبکه العالم

حسین کرمی

قائم مقام معاونت صدا و سیما

علی صالح آبادی

رئیس سازمان بورس

علی اکبر علیخانی

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم

علی درستکار

مجری سیما

ابولحسن خلج منفرد

رایزن فرهنگی ایران در ترکیه

علیرضا اسماعیلی

رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا

محسن اسلامی

مدیر کل فرهنگی وزارت علوم

سید محمد طباطبایی

رایزن فرهنگی ایران در فرانسه

محمدهادی همایون

رئیس پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات، معاون اسبق برنامه‌ریزی و توسعه وزیر ارشاد

فاضل نظری

مدیر حوزه هنری تهران

وحید جلیلی

سردبیر اسبق روزنامه ابرار، سردبیر اسبق ماهنامه سوره، پایه گذاری دفتر مطالعات جبههٔ فرهنگی انقلاب اسلامی، بنیانگذار مجله راه و برادر سعید جلیلی

اصغر ابولحسنی هیستانی

معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد، معاون سابق دانشگاه پیام نور

سیدحسن حسینی

رییس سابق دانشکده صدا و سیما

روح الله احمدزاده کرمانی

استاندار فعلی فارس(جوان ترین استاندار)، رئیس اسبق دانشکده خبر و دبیر هیات امنای این دانشگاه مشاور عالی وزیر و عضو شورای معاونین وزارت کشور، رئیس مرکز مطالعات، تحقیقات و آموزش وزارت کشور و نماینده وزیر در هیات امنای دانشگاه علوم انتظامی ناجا، حضور در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ، سازمان صدا و سیما، ستاد کل نیروهای مسلح کشور ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان ملی جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بین المللی آیسسکو، ایرنا، موسسه مطبوعاتی ایران و معاونت اجتماعی ناج ، عضو شورای مرکزی کمیته ملی جنگ نرم و عملیات روانی

جهانگیر بیابانی

رییس سابق شبکه آموزش سیما

رضا معین آبادی

مدیر ارزیابی العالم

سید احمد سادات

مدیر شبکه العالم

ناجی چنانی

از مجریان و مدیر کل اتاق خبر العالم

خسرو فریاد رس

ناظر العالم

لکی زاده

معاون اداره مجمع شیمیایی و خلع سلاح وزارت خارجه/ سفیر جدید در لهستان

داوود منظور

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو

رکن ابادی

رئیس اداره خاورمیانه وزارت امورخارجه/ کاردار سابقه ایران در دمشق

کمیل قیدرلو

مدیریت نظارت بر شورای نظارت بر صداوسیما/ معاون برنامه ریزی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

ناصر اسدی

رئیس فرهنگ سرای رسانه

محمد سرشار

رئیس سابق فرهنگسرای دانشجو قائم مقام کانون اندیشه جوان

مهدی آذرمکان

مدیر کل روابط عمومی وزارت کشور

محمد الله یاری

مدیرکل کتاب وزارت ارشاد

سیدمحمد موسوی

مدیر کل دفتر امور صادرات و روابط بین الملل وزارت صنایع و معادن

فاضل نظری

مدیر حوزه هنری تهران

یاسر مرادی

مدیرکل سابق اخبار داخلی ایرنا

علی جعفری

رئیس اسبق دفتر دین و رسانه صدا و سیما

وحید یامین پور

مجری و مشاور مدیر شبکه سه، عضو کمیسیون رسانه مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری،عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه آزاد تهران شرق، مدرس«هنر وتمدن اسلامی» دانشگاه هنر، مدیر دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور

صالح اسکندری

روزنامه رسالت

امیرحسین ترکش‌دوز

عضو دفتر میرحسین موسوی در سالهای پس از نخست وزیری، عضو سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، از فعالین عصر ما)ارگان مطبوعاتی این سازمان(، معاون اسبق پژوهشی موسسه دین واقتصاد، مدیریت سایت احیا، همکاری با جنبش عدالتخواه دانشجویی

حسین عرب اسدی

مدیرکل سابق ارشاد استان تهران

محمدجواد  آقاجری

معاون سابق فرهنگی وازرت ارشاد

محمد مهدی انصاری

معاون سابق برنامه ریزی وزارت ارشاد، رئیس مرکز مطالعات و توسعه رسانه ها

حسن علیزاده

مدیر کل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل وزارت نیرو

محمدحسین خوشوقت

مدیریت سایت فرارو/ مدیر کل سابق رسانه های وزارت کشور، معاون مطبوعات خارجی دولت اصلاحات

کمیل خجسته

مدیریت سایت khamenei.ir

محمد قادری

سردبیر سایت تابناک

مجید رفیعی

سردبیر سایت فردا

علی میرزاخانی خسروشاهی

سردبیر دنیای اقتصاد، معاون معاونت سردبیرمجله اقتصاد ایران، دبیر گروه اقتصادی روزنامه هم میهن، تدریس علوم اقتصادی در دانشگاه شاهد

مجید مختاری

سردبیر سابق روزنامه سیاست روز، حضور در خبرگزاری فارس

مقداد نیلی

از مسئولین سایت رجا، از بنیانگذاران شبکه ایران

میثم فکری

سردبیر رادیو جوان

مجید بذرافکن

مدیر سابق سایت مرکز اسناد

حسن روزی طلب

فعال در روزنامه ایران، شریف نیوز و رجا نیوز

علی نادری

فعال در سایت رجا نیوز

مهدی فاطمی

فعال در سایت رجا نیوز

مازیار بیژنی

کاریکاتوریست روزنامه کیهان

به دلیل تغییرات در دولت در جریان انتقال دولت، می باید درصدی از خطا را در سمت ها متصور بود.

————-

این گزارش در صفحه ۶ روزنامه اعتماد مورخ ۳ بهمن ۱۳۸۸ به چاپ رسید.

 1. ۴ بهمن ۱۳۸۸ در ۰۵:۰۱ | #1

  بخش فارسی بی بی سی را از قلم انداختید (هرچند مامورشان دون پایه باشد): محمد/همایون امینی – تهیه کننده ارشد در رادیو و سایت بی بی سی

 2. راستگو
  ۸ بهمن ۱۳۸۸ در ۲۱:۳۵ | #2

  که چی ؟ ناراحتی ؟
  اینهمه فارغ التحصیل داره پس چرا فقط اینا پست دارن ؟ سادست هم استعدادش رو دارن هم هوششو .
  حالا تو از کجا فارغ التحصیل شدی که اینطوری داری میسوزی ؟

 3. ۱۹ اسفند ۱۳۸۹ در ۲۰:۰۴ | #3

  انصافا بی انصافیه اگه بگی ناحق رفتن
  حالا شاید اونکه باباش یا یکی دیگه پارتیشه براش کار جور کرده باشه ولی اون امام صادقیا بیشتر از هر دانشگاه دیگه ای تو ایران باید جون بکنند و درس بخونند تازه حرفای مردمم تحمل کنند….!

  • امیرهادی انواری
   ۱۹ اسفند ۱۳۸۹ در ۲۰:۲۶ | #4

   اقا چرا شماها گارد گرفتید؟ مگه ما گفتیم چرا رفتن! رفتن مبارکشونم باشه. هی میایید اینجا فوش میدید! ای بابا… نمیشه ازتون تعریفم کرد؟ مگه ما گفتیم باید امام صادقی ها باشن یا نباشن! من یه غلطی کردم یه سال قبل، این لیست رو در اوردم و نوشتم تنها دانشگاه جمهوری اسلامی، تولیداتش انقد هستن تو سیستم مدیرتی کشور. تازه حضرات گارد دفاعیتونو بزارید کنار، از اون ور به ما فوش میدن که چرا تبلیغ کردید برا امام صادق.
   واقعن احساس می کنم گلاب به روتون چوب دو سر طلا به چی میگن!

 4. اسی
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۰ در ۱۵:۱۱ | #5

  انواری جان سلام جان من ننویس فوش باب جون فحش درسته هر دوش سه حرفیه لذا اگه بگی برای اختصار اینطوری مینویسی قبول نیست همه جا مینویسی فوش ! قربونت برم من الهی بنویس فحش فحش فحش..

 5. محمدرضا قاسمی
  ۱۰ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۱:۳۳ | #6

  اقای راستگو این نوع جواب دادن درست نیست.درسته بچه های امام صادق هم زحمتکشن و هم با هوش اما در عمل اثبات میکنیم چرا خودتو عصبانی میکنی!زنده باد بر و بچ با صفای امام صادق!!!با کسی ام جنگ نداریم.فقط اعتلای ایران اسلامی

 6. نام
  ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ در ۰۳:۰۳ | #7

  درود
  کاش مینوشتی چه قدر حقوق میگیرن! و “از کجا آورده ای” رعایت میشد!
  بدرود.

 7. رنان
  ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۴:۳۶ | #8

  سلام دمشون گرم
  چون همشون بالیاقت هستند یعنی میتونن میکنند میتونید بکنید
  من خودم هم کارشناسی ارشد میخونم بازحمتی که مامیکشیم لیقتمون بهترازایناست
  واکثربچه های ماازکسانی هستند که دردانشگاه تهران وشهیدبهشتی بارتبه های عالی پذیرفته شدن (خلاصه ی کلام اینکه تاکورشود هرآنکه نتوانددید.

 8. رنان
  ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۴:۴۰ | #9

  من هم امام صادقی بدم ولی تاحالا بااین دقت نمیدونستم برخی ازپست های این مسئولین رو .بازم دمتون گرم

 9. sajad
  ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ در ۱۳:۱۵ | #10

  سلام اقای تحلیل گر محترم
  برادر جدای از تحلیلت و گرد آوری اطلاعاتت که جالب بود باید عرض کنم چند جا اشتباه کردی برخی از مواردی که نام بردی صرفا اونجا کارمند یا استاد دانشگاهن!
  استاد دانشگاه هم که صد جا درس میده
  محسن اسماعیلی، درستکار، پورمحمدی و … از جمله موارد خطای شما بود
  تازه منم جا انداختی!

 10. dvd
  ۱ آبان ۱۳۹۳ در ۲۰:۴۵ | #11

  خیلی چرندیاتش زیاد بود تاما داستان قشنگی از آب درومده
  اگه می تونید از دانشگاه تهران و شریف و.. را هم جمع کنید !!!!

 1. ۲۷ شهریور ۱۳۸۹ در ۰۳:۰۴ | #1