خانه > مطالب اصلی > واردات بیش از ۲ میلیارد لیتر بنزین از ۸ کشور به ایران طی چهار ماهه نخست امسال:

واردات بیش از ۲ میلیارد لیتر بنزین از ۸ کشور به ایران طی چهار ماهه نخست امسال:

میانگین قیمت بنزین وارداتی هر لیتر ۴۸۰ تومان

واردات

حجم واردات از ۸ کشور

بررسی واردات بنزین در چهار ماه نخست امسال نشان می دهد میانگین قیمت هر لیتر بنزین وارداتی  ۴۸۰ تومان بوده است. بر اساس این آمار که از سایت گمرک اخذ شده است، طی این مدت، روزانه حدود ۱۷ میلیون لیتر بنزین به کشور وارد شده است، که در مقایسه با مصرف روزانه بنزین، برابر ۶۴ میلیون لیتر، حجم واردات بنزین، چیزی حدود ۲۶٫۵ درصد مصرف داخلی است. البته این دلیل روشنی برای مصرف بنزین وارداتی نیست، چراکه هفته گذشته، وزیر نفت از تولید روزانه ۶۶٫۵ لیتر بنزین(بیش از مصرف داخلی) در پالایشگاه های کشور خبر داد. اما به گواهی آمارهای بانک اطلاعاتی گمرک جمهوری اسلامی ایران، ۲ میلیارد لیتر بنزین به ارزش ۹۸۰ میلیون دلار طی چهار ماه نخست سال جاری با شرح «بنزین» و کد تعرفه «۲۷۱۰۱۱۱۰» از ۸ کشور که ۲ کشور از آن میان اروپایی هستند به ایران، کشورمان وارد شده است.

قیمت بنزین وارداتی

در بررسی قیمت هر لیتر بنزین وارداتی، مشخص می شود سنگاپور با بنزینی به قیمت هر لیتر ۰٫۵۷ دلار، گرانترین بنزین را به کشور ما صادر می کند، از طرفی عربستان سعودی ارزان ترین بنزین را به قیمت هر لیتر ۰٫۳۷ دلار به کشورمان در چهارماهه نخست سال جاری وارد کرده است.

گرانترین تا ارزانترین بنزین های وارداتی به کشور به ترتیب عبارت است از: سنگاپور(هر لیتر ۵۷۰ تومان)، هلند (هر لیتر  ۵۴۰  تومان)، روسیه(هر لیتر  ۵۲۰  تومان)، عمان(هر لیتر  ۴۹۰  تومان)، امارات متحده عربی(هر لیتر  ۴۸۰  تومان)، ترکیه و ترکمنستان(هر لیتر  ۴۶۰  تومان) و عربستان سعودی(هر لیتر  ۳۷۰  تومان) همچنین میانگین قیمت بنزین وارداتی برابر ۴۸۰ تومان است.

توجه شود که این قیمت با قیمتی که از سوی مراجع دولتی ـ که به طور قطع در بررسی های خاص همان مراکز محاسبه می شود و ـ تحت عنوان «قیمت فوب خلیج فارس» اعلام می شود متفاوت است. این قیمتی است که از بررسی واردات بنزین که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران تهیه شده، استخراج شده است.

وارد کنندگان اصلی بنزین به کشور

امارات متحده عربی، چون سایر اقلام، در واردات بنزین به ایران نیز از همه پیشی گرفته است و با بیش از یک تن بنزین(برابر ۱٫۶ میلیارد لیتر) به ارزش تقریبی ۷۹۵ میلیون دلار(برابر هر لیتر ۴۸۰ تومان) اولین وارد کننده بنزین به کشورمان است که ۸۱ درصد از کل واردات بنزین از ابتدای امسال تا تیرماه را به خود اختصاص داده است. فاصله امارات متحده عربی، با سایر کشور ها از نظر ارزش واردات به کشورمان بیش از ۷۵۰ میلیون دلار است.

پس از امارات کشورترکیه با سهم ۴درصد، قرار دارد. این کشور در چهار ماهه نخست امسال، حدودا ۶۱ میلیون تن ، برابر با ۹۰ میلیون لیتر بنزین به ایران وارد کرده است. قیمت تقریبی هر لیتر بنزین وارداتی از ترکیه ۴۶۰ تومان بوده است.

ترکمنستان، دیگر همسایه شمالی کشورمان هم تقریبا هم رتبه با ترکیه است. ترکمنستان بنزین ۴۶۰ تومانی(هر لیتر) خود را در چهار ماهه نخست امسال به حجم تقریبی ۵۰ میلیون لیتر، به ارزش ۳۴ میلیون دلار به ایران صادر کرده است.

هلند و روسیه دو کشور اروپایی هستند که در بین ۸ وارد کننده بنزین به کشورمان جای گرفتند. قیمت بنزینی که از هلند به کشورمان وارد شده است برای هر لیتر رابر ۵۴۰ تومان است، این کشور سهم ۳ درصدی در واردات بنزین به ایران را به خود اختصاص داده است. رتبه بعدی ازآن  عمان است.  عمان هم تقریبا هم رتبه هلند است، با این تفاوت که بنزین عمان ۵۰تومان در هر لیتر ارزان تر از هلند است، این کشور هر لتر نزین را ه بهای ۴۹۰ تومان به کشورمان اران فروخته است.

با اینکه سنگاپور کشوری اروپایی نیست، اما حجم اندک واردات خود به ایران(در مقایسه با سایر کشورها) را خیلی گران حساب کرده است! این کشور که حدودا دو درصد در بازار بنزین وارداتی ایران سهم دارد، هر لیتر بنزین را به کشورمان ۵۷۰ تومان فروخته است که در بین سایر کشورها رکورد دار محسوب می شود!

عربستان سعودی، همسایه شرقی مان و یکی از بزرگترین دارندگان ذخائر نفتی(مثل ایران) هم تقریبا دو درصد از واردات بنزین ایران را به خود اختصاص داده، با این تفاوت که بنزینش را حدودا ۲۰۰ تومان ارزانتر به ایران وارد کرده است. عربستان ۴۴ میلیون لیتر بنزین خود را به بهای هر لیتر ۳۷۰ تومان به ایران فروخته تا عنوان ارزان فروش ترین وارد کننده بنزین به کشورمان را از آن خود کند.

روسیه، دیگر کشور اروپایی وارد کننده بنزین به کشورمان، ایران، تنها یک درصد در واردات بنزین به کشورمان سهم دارد، اما در همین یک درصد هم گران فروشی کرده است. قیمت هر لیتر بنزین وارداتی از روسیه، حدودا ۴۰ تومان گرانتر از میانگین قیمت بنزین(برابر ۴۸۰ تومان در هر لیتر) است.

در پایان متذکر می شود، تمامی آمارها و ارقام مورد استناد این نوشتار از بانک اطلاعاتی گمرک اخذ شده است و کالای مورد نظر با شرح تعرفه«بنزین» با کد تعرفه « ۲۷۱۰۱۱۱۰» در نظر گرفته شده است.

؟؟؟؟؟؟؟؟

*در تبدیل واحد ها از کیلو گرم به لیتر، چگالی بنزین ۰٫۶۸ گرم بر سانتی متر مکعب در نظر گرفته شده است.

———————-

این مطلب در روزنامه جهان صنعت، صفحه اول، مورخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۹ به چاپ رسید.

 1. ۲۳ شهریور ۱۳۸۹ در ۲۲:۵۸ | #1

  درود بر شما
  سپاس از این اطلاعات
  یک پرسشاز شما:این امار واردات رسمی است که ارائه شده است. آیا آماری هم درباره قاچاق بنزین وجود دارد یا خیر؟ چون تا آنجا که بنده می دانم سال هاست دلالان نفتی بنزین قاچاقی به ایران وارد می کنند.
  یک نکته:اگر اشتباه نکنم برخی کشورهایی که نام بردید خوشان وارد کننده بنزین هستند حال انکه همین بنزین را به ایران می فروشند مانند امارات متحده عربی

 2. رلستگو
  ۲۷ شهریور ۱۳۸۹ در ۱۶:۳۹ | #2

  والا نمی زارن بی بنزین شید
  -دربارهسهم گاز مصرفی ماشینها چیزی نمی گی نه
  -کاری هم به افزایش تولید داخل نداری
  -کی گفته آمارتو درسته

 3. ۲۲ مهر ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۸ | #3

  ایییول داره..
  ممنون از اطلاع رسانی قویتون

 1. ۲۶ شهریور ۱۳۸۹ در ۰۸:۱۹ | #1
 2. ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ در ۲۱:۵۰ | #2